Природознавство 3 клас. Зустріч 56. Як працює наш організм?

Мета: систематизувати і розширити знання учнів про організм людини як єдине ціле; розвивати інтерес до пізнання власного організму; виховувати інтерес до предмета, ціннісне ставлення до власного здоров'я і прагнення до здорового способу життя.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Робота нашого організму
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Ми завершили вивчати великий розділ «Рослини, тварини і середовища їх існування», дізналися багато чого про навколишню природу, про рослини і тварин.
- Що ж таке природа?
- Якою буває природа?
- Назвіть царства природи.
- Чи можна сказати, що людина - частина живої природи? Доведіть свою відповідь.
- Чим людина відрізняється від тварин?
- Ми починаємо вивчати новий розділ «Людината її організм».
До вас у гості завітала пані лікар Калина Пігулко, щоб розповісти про найбільше диво природи - людину та будову її тіла. А допомагатиме їй веселе Сонечко Семикрапочка.
- У цій темі ви дізнаєтеся:
• Про системи органів тіла людини та їхнє значення в житті людини.
• Чому потрібно берегти органи тіла людини і як запобігти їх захворюванню?
• Що таке здоровий спосіб життя і які його основні правила?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про організм людини, системи органів та їхнє значення.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 144-146)
- Пригадайте! Що називають організмом? До якої групи організмів належить людина?
- Як і всі організми, людина народжується, живиться, дихає, рухається, росте, розмножується. Від тварин людина відрізняється тим, що вона ходить на двох ногах. її руки виконують різну роботу. У неї добре розвинений головний мозок, завдяки цьому вона розмовляє, уявляє, мислить, здатна свідомо відповідати за свої вчинки.
- Запам'ятайте! Організм людини складається із частин - органів.
- Прочитайте тлумачення слова орган на с. 144.
- Про що розповіла пані Калина Пігулко?
- Доведіть, що ввесь організм становить єдине ціле.
- Ознайомтеся із таблицею і поміркуйте! Яке значення мають основні системи органів в організмі людини?
Висновки
• Людині властиві всі ознаки організмів.
• Організм людини складається з органів, які працюють злагоджено, узгоджено.
• Органи, які виконують спільну роботу, складають системи органів.
• Злагодженою роботою всього організму керує нервова система.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
- Головний мозок - «командний пункт» усього нашого організму. Він складається з мільярдів особливих нервових клітин, їх там більше, ніж людей на земній кулі. Кожна група нервових клітин виконує свою роботу. Так, одні клітини допомагають нам співати, другі - танцювати, треті - малювати тощо. А ще в нас у голові є «справжній комп'ютер». Клітини мозку пам'ятають те, що ми колись вивчили, побачили, почули.
2. Гра «Я назву, а ти - покажи»
Учитель називає органи зовнішньої будови людини (ніс, очі. вуха. рот. руки тощо), а діти їх показують. Потім називає один з внутрішніх органів, наприклад, серце.
- Чому ви не змогли показати цей орган? (Це внутрішній орган, він знаходиться всередині людського організму, прихований щільним і непрозорим по криттям - шкірою.)
- Які ще внутрішні органи вам відомі?
- Спробуйте знайти їх на моделі людини.
- Як ви вважаєте, як будується робота внутрішніх органів: кожен з них має своє призначення чи вони працюють спільно, взаємозв'язано? (Відповіді дітей.)
- Навіщо треба знати свій організм? (Відповіді учнів.)
Учитель додає: необхідно знати особливості свого організму, прислухатися до нього і розуміти, коли йому потрібна допомога, зберігати і зміцнювати своє здоров'я.
3. Робота над прислів'ями
- Прочитайте прислів'я про здоров'я та поясніть їх зміст.
• Дав би бог здоров'я, а щастя знайдемо.
• Здоров'я не купиш - його розум дарує.
• Здоров'ям слабкий, так і духом не герой.
• Не радий хворий і золотому ліжку.
• У кого що болить, той про те і говорить.
• Швидкого і спритного хвороба не наздожене.
4. Робота в групах
- Роздивіться фотографії незвичайного музею людського тіла, що працює в Голландії. Здогадайтесь, яким системам органів присвячені зали, зображені на фотографіях. А яким уявляєте такий музей ви?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу нас. 146.
- Чому людина належить до живої природи?
- Наведіть приклади органів людини. Яку роботу вони виконують?
- Що таке система органів? Наведіть приклади.
- Яка система керує діяльністю організму?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С.144-146. Природознавство 3 кл. Робота нашого організму