Природознавство 3 клас. Зустріч 61. Яке значення має кровообіг?

Мета: ознайомити учнів з кровоносною системою; вивчити правила вимірювання частоти пульсу; розвивати мислення; виховувати бажання піклуватися про своє здоров'я.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Кровообіг
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
- Для чого існує дихальна система?
- Чому важко дихати у непровітреному приміщенні, де знаходиться багато людей?
- Поясніть: чому на перервах учням потрібно виходити із класної кімнати, щоб добре її провітрити?
- Прочитайте пам'ятку для тих, хто хоче «потоваришувати» з дихальною системою.
- Доведіть, що чисте повітря - це запорука здоров'я.
2. Робота в парах
Вправа «Незакінчене речення»
• Органи дихання - це... (ніс. гортань, трахея, бронхи, легені, легеневі пухирці, кровоносні судини).
• Диханням керує... (головний мозок).
• Правильно дихати - через ніс тому, що... (у носі повітря очищається від пилу і зігрівається).
- Ви, мабуть, часто помічали: якщо порізати палець чи подряпатись, то з'являється кров. Чому?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про кровоносну систему, необхідність бережливого ставлення до серця та ііого тренування.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 157-159)
Робота в парах
- Роздивіться малюнки нас. 157. Назви яких органів кровоносної системи ви знаєте?
- Запам'ятайте! Система кровообігу складається із серця та кровоносних судин, якими рухається кров.
- Що розказала про кров пані лікар Калина Пігулко?
- Яка роль крові в організмі людини?
- Дізнайтеся! Яка нормальна температура тіла здорової людини?
- Як рухається кров по тілу людини?
- Що рекомендує лікар Калина Пігулко?
- Як зміцнювати серце?
Висновки
• Кров дуже важлива для організму.
• Кровоносна система утворена органами кровообігу - судинами і серцем.
• Кровоносна система забезпечує рух крові, яка переносить в організмі різні речовини.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практичне завдання. Вимірювання частоти пульсу
- Нащупан у себе на лівій руці пульс. Легенько притисни судину, щоб відчути ритмічні поштовхи току крові.
Полічи свій пульс, тобто встанови, скільки разів за 1 хвилину скорочується твоє серце.
Зроби висновок щодо частоти свого пульсу.
2. Цікаво знати!
- Кров - наче швидкий потік, що омиває твоє тіло. Вона переносить поживні речовини з їжі, яку ми споживаємо, до кожної частини твого тіла. Вона також допомагає тілу боротися з мікробами.
В організмі дитини - 3 л крові; в організмі дорослої людини - 5-6 л крові, а в немовляти - до 1 л. Якщо додати довжину всіх кровоносних судин однієї людини, утвориться лінія завдовжки 100 тисяч кілометрів. Нею можна два з половиною рази огорнути Землю.
Яким би ти не був на зріст, твоє серце трохи більше від твого кулачка.
3. Робота в парах
Вправа «Віднови речення»
Кров рухається завдяки роботі... (серця).
Серце має вигляд... (мішечка). Його стінки утворені... (м'язами). Під час... (скорочення) м'язів із серця кров виштовхується в судини. При... (розслаб ленні) м'язів кров із судин надходить до серця.
Від серця кров несуть... (артерії), а до серця - ... (вени).
Серце, артерії, вени, капіляри - це... (органи кровообігу).
4. Робота в групах
- Поміркуйте!
• Рух крові в організмі називають кругообігом. Чому?
• Чому в людини змінюється частота пульсу?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу нас. 159.
- Яке значення для організму має кров?
- По яких судинах рухається кров?
- Як працює серце?
- Який обмін відбувається в капілярах?
- Як потрібно зміцнювати своє серце?
- Що ви робите для зміцнення свого серця?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Природознавство 3 кл. Кровообіг
С.157-159.